субота, 26. јул 2014.

Kako utiče novi period na Feng Shui vašeg zdanja – Case Study

U Kineskoj metafizici i klasičnom Feng Shuiju dobro je poznato da vreme utiče na sve - pa tako i na građevine.
Stari Kinezi su razvili veoma složene sisteme posmatranja uticaja vremena, a jedan od njih je poznat kao ’’tri ciklusa devet perioda’’.
U ovom sistemu, mi se sada nalazimo u jeku perioda 8(2004-2023), nakon koga dolazi period 9 (2024-2043).
Da bismo shvatili značaj TEKUĆEG perioda treba da znamo da svako zdanje ima svoj period, koji se aktivira . useljenjem u građevinu. Nakon što se zdanje sagradi (energija Zemlje) i kada mu se postavi krov (energija Neba), potreban je i treći ključni element da bi se energija perioda aktivirala, a to je useljenje u objekat (energija čoveka).

Međutim, treba znati i da svaki novi period donosi – nova pravila i da tako utiče na postojeće obrasce u zdanju. Samim tim, ono što je ranije bilo povoljno sada može da postane nepovoljno i dojučerašnji srećni dom ili kancelarija direktora (CEO) uspešnog preduzeća u novom periodu može da postane izvor potpuno novih i neočekivanih problema koji mogu da se ispostave kao teško rešivi.

Uzmimo naprimer zdanje iz perioda 7, čija se Flying Stars chart svrstava u kategoriju ’’double prosperous on front’’.
935
717
253
589
471
362
698
144
826

U periodu 7, najprosperitetnija zvezda je bila – zvezda 7, ali da bi se aktivirala, ovakva karta je zahtevala prisustvo specifičnih formi u predelu, odnosno uzvišenje i vodu sa prednje strane. Zdanje koje imam na umu je sa prednje strane imalo dve visoke zgrade koje su imale funkciju planina, dok je prednji deo gledao na autoput (ista kao i voda). Samim tim, ova specifična karta je bila adekvatno aktivirana i tako su stanari ove zgrade u periodu 7 bili na vrhuncu prosperiteta.

Sa ulaskom u period 8, njihova sreća se promenila i od jedne prosperitetne zgrade, ova zgrada je postala spomenar proteklog uspeha i postignuća. Zvezda 7 kada nije vremenska postaje izvor problema u međuljudskim odnosima (loše slaganje, svi stanari zgrade se odjednom svađaju i mrze – iako su ranije bili najbolji prijatelji), ali isto tako i izvor finansijskih teškoća.

Naravno, iako je sama zgrada takva kakva je, ipak nivo uspeha/neuspeha različitih stanara zavisi od položaja njihovog stana u zgradi, kao i orijentacije njihovih ulaznih vrata (Qi Mouth). Generalno gledano, otvaranje novih ulaznih vrata koja bi gledala (Facing) ka zvezdi 9 (zvezda budućeg prosperiteta) bio bi odličan potez za stanare ove zgrade! Ovakav potez bi dugoročno bio veoma isplativ zato što bi to rešenje bilo odlično i za tekući ali i za budući period (9)! Sasvim je sigurno da bi dosta stanara moglo ovakvim potezom da povrati prošli prosperitet, iako bi, na žalost, zdravlje i poremećeni odnosi i dalje mogli da ostanu veliki problem.


Da bi se izbegla zvezda 5 kao Sitting Star, potrebno bi bilo da se postave u bolju oblast i za ovo obično tražimo Castle Gate rešenja.

четвртак, 16. јануар 2014.

Svi Kineski izumi

JANUAR 2014

Od prosle godine, vise ne pisem za novine i odbijam pozive za gostovanja na TV.

Nemam vremana ni potrebe da ucestvujem u kvizovima (da!), budem domacin (ili domacica?) novog show programa ili govorim o bojama i svim onim praznim temama koje odredjeni mediji namecu.
Iskreno receno, posle silnih godina gostovanja na raznim televizijama, smatram da vise i nemam sta mudro da kazem. Uprkos nastojanju predstavnika medija da prikazu kako bi moje pisanje ili gostovanje bila odlicna reklama za mene, ja u tome ipak vidim odlicnu reklamu za njih, sa temom koja je svuda u svetu uvek popularna, posebno u kvazi formama.

Umesto forme, uvek biram sadrzaj i upravo zbog toga nastavljam da pisem prvenstveno za sebe (sama biram svoje teme:-), kao i za one koji su oduvek pratili moje tekstove i kojima isti nedostaju  (hvala;-).
Stari objavljeni tekstovi se odnedavno mogu naci na novom website-u (stara adresa, bice dole link), a tekst o Kineskim izumima sam dugo pripremala, i moram priznati - uzivala sam u celom procesu.


Četiri najveća pronalaska drevne Kine su: kompas, barut, proizvodnja papira i štampanje. Engleski filozof, ser Francis Bacon, napisao je u Novum Organum:’’Štampanje, barut i kompas: ova tri (pronalaska) su izmenila lice sveta kao i stanje stvari u svetu; prvi u literaturi, drugi u ratnim veštinama a treći u navigaciji; ova otkrića su pratile nebrojene promene, tolike da nema carstva, sekte ili zvezde koja je imala veću snagu i više uticala na ljudska dešavanja nego ova mehanička otkrića.’’
Papir i štampanje su pronađeni prvi, a zabeleške govore o tome da je štamparstvo postojalo još u doba dinastije Tang, iako najstariji preživeli primerci štampanja na tkanini datiraju od pre 220.godine. Određivanje tačne godine kada je pronađen kompas nije tako lako, iako se korišćenje namagnetisane igle pripisuje Louen Heng-u, u periodu između 20. i 100. godine. Do 300. godine, Ge Hong, alhemičar dinastije Jin, zabeležio je hemijsku reakciju nastalu zagrevanjem mešavine šalitre, smole bora i uglja, tako da se taj period zvanično uzima za vreme pronalaska baruta.
Kineska knjiga iz 850.godine je još jedna rana zabeleška o barutu; u njoj se govori o tome da je barut bio nusprodukt pokušaja Taoističkih alhemičara da naprave eliksir besmrtnosti: ’’Neki su zagrevali sumpor, šalitru i mineral realgar skupa sa medom; plamen i dim koji su se stvarali zagrevanjem izgaravljivali su njihova lica, a nekada su čak i čitave kuće u kojima su eksperimentisali bivale spaljene do temelja.’’
Ne treba zaboraviti da su upravo Kinezi bili prvi koji su pili čaj i koji su pronašli napravu za seckanje listova čaja. Istorija korišćenja štapića za jelo, kao jednog od važnih elemenata obedovanja, duga je više od 3000 godina. Malo je poznata činjenica da nisu Italijani pronašli špagete, već da su ih Kinezi jeli više hiljada godina pre Italijana, o čemu govore i nedavna arheološka istraživanja (pronađeni špageti stari nekoliko hiljada godina).
U mnogim zemljama sveta, ne bez opravdanog razloga, vlada uvreženo mišljenje da su Kinezi, koji danas u svakom većem gradu imaju svoj kvart, ’’China Town’’, rođeni trgovci. Poznata je činjenica da su radni i vredni, kako i da ne mare za Copyright, te da su u stanju da ištancuju sve moguće robne marke. Činjenica da kineska civilizacija spada u jednu od četiri drevne civilizacije sveta, skupa sa civilizacijama Egipta, Vavilona i Indije, te da se radi o jedinoj civilizaciji koja se nastavila sve do današnjih dana, na žalost često ostane u senci prizora sa kineskih pijaca.

Ostatak mozete procitati na:
http://www.feng-shui.in.rs/tekstovi-saveti/svi-kineski-izumi 

Uzivajte!
PODSETNIK: TRI FENG SHUI STVARI




U klasicnom Feng Shuiju, najvaznije su TRI STVARI.
ULAZ.
KREVET.
SPORET.




Pozicija i orijentacija ova tri faktora utice odlucujuce na nas Feng Shui.
Naravno, energija tla je takodje vazna, ali je njen kvalitet u gradovima jako tesko ustanoviti. 
U gradu gde su zgrade su jedna do druge, skoro da je nemoguce odrediti KOJA je od njih povukla najvise energije tla i kakva je energija u pitanju. Ovde moram da napomenem da je NEKADA najveci posao Feng Shui majstora i bio posvecen upravo nalazenju najbolje moguce lokacije, jer ENERGIJA TLA UTICE DUGOROCNO. 

Danas u gradovima mi skoro i da nemamo vise prilike da biramo lokaciju, barem ne na osnovu energije tla.



Ali zato mozemo da BIRAMO OSTALO, tri kljucna faktora.
Ulaz.
Spavaca soba/krevet.
Kuhinja/Sporet.